5 Haziran 2015 Cuma

BÜYÜLÜ İKİ BESTECİDEN; İKİ BÜYÜLÜ AŞK ŞARKISI
1902'nin Ağustos ayında tamamlanan, içtenlikli (Innig) başlıklı ve Do Majör tondaki 'Liebst du um Schönheit' (Eğer güzellik için seviyorsan) adlı 5. Liedi Mahler, karısı Alma Mahler için piyano eşliğinde bestelemiştir... Bu liedin orkestra düzenlemesi ise, 1916'da Max Puttmann tarafından Leipzig'de yapılmıştır... Orijinali, Alma Mahler'in Londra'daki evinde bulunan bu aşk şarkısı dışındaki diğer dört liedi Mahler, halk karşısında hem piyano, hem de orkestra eşliğinde seslendirmiş ve çeşitli konserlerde bu sırayı da kendine göre değiştirmiştir...


Liebst du um Schönheit' (Eğer güzellik için seviyorsan)

Eğer güzellik için seviyorsan,
O zaman sevme beni!
Güneşi sev,
Parlak altın saçları için.

Eğer gençlik için seviyorsan,
O zaman sevme beni!
Baharı sev,
Her yıl tazelenen.

Eğer zenginlik için seviyorsan,
O zaman sevme beni!
Bir deniz kızını sev,
Parlak incileri var onun!

Eğer aşk için seviyorsan,
O zaman evet, sev beni!
Sev beni her zaman,
Hep seveceğim ben seni!


https://vimeo.com/97607234?ref=tw-share …


Saint-Saens - Samson et Dalila - Mon coeur s'ouvre a ta voix - Cristina Iordachescu Iordache from mezzocristina on Vimeo.

'Hüzünlü Şarkı' adlı melodi ise, Fransız doktor ve şair, Mallarmé'nin arkadaşı Henri Cazalis'in (1840 - 1909) 1875'te, Jean Lahor takma adıyla yayınladığı 'L'illusion' (Hayal) başlıklı şiir koleksiyonundan biri üzerine bestelenmiştir... Doğu düşüncesi ve karamsarlığının, hiçliğin süslü biçimde yansıdığı bu şiirlerden birini daha önce elde eden Duparc, ezgiyi Mi bemol Majör tonda 1862'de yine piyano eşliğinde yazmış, 1912'de de orkestra eşliğini hazırlamıştır... Aynı şiiri Saint-Saens da ilk sözcüklerini başlık olarak kullanarak 'Dans ton Coeur' (Yüreğinde) adıyla 1872'de bestelemiştir...


Dans ton Coeur (Yüreğinde)

Yüreğinde yumuşak bir yaz gecesi mehtabı uyukluyor;
Yaşamın sıkıntılarından kaçmak için ben de ışığında boğulacağım...
Hüzünlü kalbimi ve düşüncelerimi sevecen sakin kollarında salladığında sevgilim,
Geçmiş acıları unutacağım...

Bazen hasta başımı dizlerine koyacak ve bizden söz edecekmiş gibi bir balad söyleyeceksin...
Hüzünle dolu gözlerinden o kadar çok öpücük ve sevgi içeceğim ki,
O zaman belki iyileşeceğim..

3 yorum:

 1. refik durbaş'ın blogu varmış he. sağol yaaa :) hemen baktım. lebon anıları var. o eski pastane :) ay ben de geçen yaz markizi yazmıştım. lebonun önünden de hep geçerim. gelcem sona yineee :)

  YanıtlaSil
 2. müziğe özel bir ilginiz var, bu özel beğenileriniz nasıl oluştu merak ediyorum, ikisi de çok güzel, sözler müthiş, ama ilkini daha çok beğendim sanırım, sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Piyano olan bir evde doğmuşum. Bütün aile biraraya geldiğinde aryalar söylerlerdi. Ben hayranlıkla izlerdim. Daha 10 yaşında carmeni ezbere söylüyordum.Sanırım bu kültür aileden geliyor Erencim.

   Sil