26 Ocak 2014 Pazar

Cats- Memory


“Gece yarısı, Kaldırımlarda çıt yok, Acaba ay hatıralarını mı kaybetti?” 
(Midnight, Not a sound from the pavement, Has the moon lost her memory?) 
Cats müzikalinin bu ünlü şarkısı  “Hatıra”(Memory), müziğiyle olduğu kadar sözleriyle de beni çok etkiler. Müzikallere olan ilgim çok küçük yaşlarda başlamıştır. Tek haneli sayılardan oluşan yaşlarımda annemin elimden tutup beni götürdüğü müzikaller, sinemalar ilk hatıralarım içimde çok özel bir yerde saklıdır. O nedenle ben de elimden geldiğince kızıma bu güzel kültürü aşılamak için her sene İngiltere seyahatlerimizde bir kaç müzikale bilet alır bu özel anları onunla paylaşmak için çaba harcardım. Pek çok müzikale gittik birlikte. Hiç bir sene Cats'i yakalayamamıştık. Kısmet İstanbul'da seyretmekmiş. Gerçi ben bu müzikali kızımın ortaokul yıllarında sahneledikleri KEDİLER müzikalinde rol aldığında ne kadar amatör olsalarda seyretmiş ve büyük keyif almıştım. Bu sefer İstanbul'a ayağımıza kadar gelen bu müzikali ıskalamak istemedik ikimizde.

"Denir ki kediler icin bir kural vardır. Sizinle konusmadıkça onunla konuşmayın."

Cats müzikali ilk kez 1981 yılında sahneye konmuş ve aralıksız 2002 yılına kadar tam 21 yıl durmaksızın sahnelenmiştir. Oyuncular, şarkıcılar değişse de Andrew Lloyd Webber’in bu muhteşem müzikali kısa sürede klasikleşmiş ve dünyanın çeşitli ülkelerine yapılan turnelerle de tam 50 milyon kişi tarafından izlenmiş.  

Müzikalin öyküsü kediler arasında geçse de aslında yaşamın ta kendisidir. Ana karakter Grizabella, kendisinin de bir parçası olduğu Jellicle Kedileri’ni terk edip dünyayı tanımayı tercih etmiş, ama dünya ona kibar davranmamıştır. Örselenmiş ve yıpranmış olarak Jellicle Kedileri’ne geri dönmüşse de kabullenilmemekte ve dışlanmaktadır.O ise eski günleri özlemektedir.

"Mutluluğun anlamını bildiğim günleri hatırlıyorum, yeniden yaşansın hatıralar, mutlu anlar. Mutluluk anları yaşadık ama kaçırdık anlamını"

Lloyd Webber KEDİLER müzikalini ünlü yazar, şair Thomas S. Elliout’ın Yaşlı Sıçan'ın Pratik Kediler Kitabı'ndan (The Old Possum's Book of Practical Cats) esinlenerek kurgulamış ve Elliout’ın eşinden bir müzikal öyküsü tasarlamasını istemiş. Ama sonuç kimseyi mutlu etmemiş ve tam bu sırada Elliout’ın eşi o güne kadar yazarın yayınlanmamış ve kedi Grizabella’nın konu edildiği bir şiirle Webber’in karşısına çıkmış ve tüm planları değiştirmiş. Hatıra şarkısı bir gecede Webber tarafından yazılmış, Trevor Nunn ise Eliout'ın "Rhapsody on a Windy Night" şiirinden yararlanarak şarkı sözlerini yazmış ve Gillian Lynne kareografiyi hazırlamış. Gösteri başlayacakken Grizabella rolünü oynayacak oyuncu ayağını kırmış, bu da yetmezmiş gibi ilk gösterim gecesi bomba ihbarı sebebi ile yarım kalmış. 

KEDİLER müzikalinin temasının alındığı yazar Thomas S. Elliout, Amerikan’ın güney eyaletlerine yerleşmiş bir İngiliz ailenin oğludur. Harvard’dan Oxford’a uzanan bilgi dolu yaşamında özellikle ruhsal ve dinsel konularla ilgilenmiştir. Budizm, İncil, Zerdüştlük, Lao-Çe felsefesi Elliout’ın yazılarına yansımış ve KEDİLER müzikaline tema olan şiirinde aslında ölümü ve yeniden doğuşu sorgulamıştır. 

Gerçekten de KEDİLER müzikalinde Jellicle Kedileri yılda bir gün yaptıkları kutlamada yaşlı bilge kedi Deuteronomy şerefine bir oyun sahneleme hazırlığına girişirler. Oyunun sonunda bilge kedi Deuteronomy her yıl bir kişi için kullanılan yeniden doğma hakkını bu kez Jellicle Kedileri’ne geri dönüşü kabul edilmeyen Grizabella için kullanır ve Grizabella bir kez daha Hatıra şarkısını söyleyerek Jellicle Kedileri’ne kabul edilir, yeniden doğar.
KEDİLER müzikalini canlı bir performans olarak seyretme olanağını, onlarca ödüle boğulmuş, 3358 kez sahnelenmiş, Hatıra şarkısı 150 farklı şarkıcı tarafından seslendirilmiş bu muhteşem gösteriyi kaçırmış sayılmazsınız. Kedi Victoria’nın nefes kesen solo dansını, bütün gün uyuyup geceleri fare avlayan Jennyanydots’u ve dişi kedileri peşinden koşturan ama erkeklerle ironik bir şekilde dalga geçen Rum Tum Tugger’ı görmek ve dinledikçe insanı alıp götüren Hatıra şarkısını bir kez de kedilerden dinlemek için seyretmenizi tavsiye ederim.

Günışığı
Bak ayçiçeğinin üzerindeki çiğe 
Ve bir gül soluyor 
Güller ayçiçeğinin döndüğü yere gidiyor 
Yüzümü şafağa dönmek için can atıyorum 
Günü bekliyorum 

Gece yarısı 
Kaldırımlarda çıt yok 
Acaba ay hatıralarını mı kaybetti? 
Yalnız başına tebessüm ediyor 
Sokak lambasının ışığında 
Dökülmüş yapraklar ayağımda toplanıyor 
Ve rüzgar uğuldamaya başlıyor 

Hatıra 
Tamamıyla ay ışığında yalnız 
Eski günlere gülebiliyorum 
O zamanlar güzeldim 
Mutluğunun ne olduğunu bildiğim zamanı hatırlarım 
Bırak hatıralar tekrar canlansın 
Her sokak lambası 
Ölümcül bir işaret gibi 
Birisi mırıldanıyor 
Ve sokak lambası cılızlaşıyor 
Yakında sabah olacak 

Günışığı 
Gündoğumunu beklemeliyim 
Yeni bir hayatı düşünmeliyim 
Şafak söktüğünde teslim olmayacağım
Bu gece de bir hatıra olacak 
Ve yeni bir gün başlayacak 

Sisli günler ateşte sona eriyor 
Günün adi soğuk kokusu 
Sokak lambası ölüyor, bir başka gece sona eriyor 
Bir başka gün sökün ediyor 

Dokun bana 
Beni bırakmak öyle kolay ki 
Tamamıyla anılarla yalnız 
Güneşli günlerden kalma 
Eğer bana dokunursan 
Mutluluğun ne olduğunu anlayacaksın cats musical memory

6 yorum:

 1. Gulumseyerek okudum bu guzel yaziyi, bizim bu muzikalle ilgili hic akildan cikmayacak nahos bir animiz var hatta su gunlerde afisleri gordukce aklimiza gelip gelip yine guluyoruz halimize :))
  Ne mutlu siz izlemissiniz keyifle ;) buyrun bu da bizim hikayemiz
  http://biradambirkadin.blogspot.com.tr/2010/09/bir-muzikal-macerasi.html
  sevgiler

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Çocukluğumdan beri en sevdiğim şarkılardan biridir hatta genç kızım, abim çok iyi ingilizce bilir ona illaki bana bu şarkının tercümesini yap demiştim, o da yazıp vermişti, hiç unutmuyorum;))
  Kocaman sevgiler...

  YanıtlaSil
 4. Cats'ı izlemedim, doğrusu bu kadar şiirsel olduğunu da bilmiyordum sayenizde öğrendim Defne Hanım, bu güzel paylaşımınız için teşekkürler, sevgiler.

  YanıtlaSil
 5. Defne Hanim, nerelerdesiniz? Hersey yolundadir insallah, ozlettiniz kendinizi:)

  YanıtlaSil
 6. heeey nabeer. arkadaşım eren'in blogunda gördüm seni. iyi misin yaa. nerdesin. annatsanaaaa bi özet geçsenee :)

  YanıtlaSil